Túlfeszültség-levezetők

2024.09.24

Mi az és miért fontos?

A túlfeszültség-védelmi eszközök (SPD-k) célja, hogy megvédjék az elektromos berendezéseket a hálózatban fellépő hirtelen feszültségingadozások ellen. Ezek a hirtelen feszültségek jellemzően közvetlen vagy távoli villámcsapásokból, kapcsolási műveletekből vagy hálózati hibákból eredhetnek. Ha nem kezeljük megfelelően, ezek az áramlökések súlyos károkat okozhatnak az elektromos berendezésekben, akár a töltőnkben vagy a járművünkben.

Háromlépcsős védelem

T1-típus: Védelem közvetlen villámcsapás ellen

Ha az épület rendelkezik villámvédelmi rendszerrel, akkor elengedhetetlen a T1-szintű túlfeszültségvédő telepítése. Ez a védelmi eszköz képes elvezetni a közvetlen villámcsapás által okozott nagy energiájú túlfeszültségeket. Általában a főelosztó panelhez telepítik, hogy a teljes épület elektromos rendszere védve legyen. Ez az első lépcső, a "legdurvább szűrő".

Ha az épület villámvédelmi rendszerrel rendelkezik, ez már jó eséllyel be van Önhöz építve.

Ez a típus olyan helyeken elengedhetetlen, ahol nagy a közvetlen villámcsapás kockázata, vagy villámcsapásnak kitett kültéri töltőállomásoknál. Az ilyen SPD-k akár több tíz kA áramerősséget is képesek elvezetni, így megvédik az elektromos rendszert a komolyabb károsodásoktól.

T2-típus: Közvetett túlfeszültségek elleni védelem

A T2 túlfeszültség levezetők-k arra szolgálnak, hogy megvédjék a rendszert az elektromos hálózatban fellépő közvetett túlfeszültségektől, például a kapcsolási műveletekből vagy távoli villámcsapásokból eredő feszültséglökésektől. Ez a típus a leggyakrabban használt SPD, és a villamos elosztóberendezésekbe kerül telepítésre.

Az elektromos járművek töltői esetében különösen fontos, hogy a töltési rendszer ne csak a közvetlen villámcsapás, hanem a közepes, gyakrabban előforduló túlfeszültségek ellen is védve legyen. A T2 SPD a köztes védelmi szintet képviseli, amely megakadályozza, hogy a közepes túlfeszültségek elérjék a végberendezéseket.

T3 típus: Végső védelem az érzékeny eszközök számára

Az érzékeny elektronikus eszközök – például a számítógépek, okosotthon eszközök, vagy akár az elektromos jármű töltési rendszereinek belső elektronikája – különösen sérülékenyek a maradék túlfeszültségekkel szemben, amelyek még a T1 és T2 típusú SPD-k használata után is jelen lehetnek. Itt jön képbe a T3 SPD, amelyet közvetlenül az eszközök elé, például a fali csatlakozókba vagy a töltőhálózatban telepítenek.

Ez az SPD a legvégső védelmi vonal, amely megakadályozza, hogy a maradék feszültségingadozások károsítsák a berendezéseket. Például, ha a jármű töltése közben egy kisebb túlfeszültség jelenik meg a hálózatban, a T3-as védelem ezt a maradék feszültséget képes 1,5 kV alá csökkenteni, így megóvva az érzékeny elektronikát.

Miért fontos a háromlépcsős védelem?

A túlfeszültségek különböző típusai és mértékei eltérő védelmi megoldásokat igényelnek. A villámcsapás által okozott közvetlen és nagy energiájú túlfeszültségeket csak a T1 képes kezelni, míg a közvetett túlfeszültségekre a T2 nyújt védelmet. Az érzékeny eszközök védelme érdekében pedig a T3-as védelem alkalmazása szükséges.

Ez a háromlépcsős rendszer biztosítja, hogy minden szintű túlfeszültség megfelelően kezelve legyen, és az elektromos rendszer, valamint a csatlakoztatott eszközök teljes körű védelmet kapjanak.

Összegzés

Az elektromos járművek töltési rendszereinek biztonsága elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon megbízhatóan működjenek. A túlfeszültség-védelem háromlépcsős megközelítése – a típus 1, típus 2 és típus 3 SPD-k használata – biztosítja, hogy minden lehetséges túlfeszültség veszélyt hatékonyan kezeljünk.

Az esetek többségében, ahol nem rendelkezik az épület villámvédelemmel, és nem nagy a közvetlen villámcsapás kockázata, ott a legoptimálisabb, ajánlott megoldás egy T2+T3 kombinált túlfeszültség korlátozó eszköz telepítése a fali töltőnk közvetlen közelébe, de maximum 10m-en belül.

Ne felejtsük el: egy megfelelően kiépített túlfeszültség-védelmi rendszer nemcsak a töltőberendezést, hanem az elektromos járművet és az érzékeny elektronikai eszközöket is megóvja a károsodástól. Vannak különösen érzékeny típusok, mint például a Volvo V60 PHEV, melynek fedélzeti töltőjét különösen érdemes védeni egy T3-as túlfeszültség védő eszközzel:

https://totalcar.hu/tanacsok/villanypasztor/2023/09/10/halozati-tulfeszultseg-toltes-kozben/